Kitlesel Fonlama (Crowdfunding)

Fikirler, girişimlerin vazgeçilmezi olsa da tek başlarına ortaya somut bir iş koymaya yetmezler. Bu noktada girişimin hayata geçebilmesi için fikir aşamasındaki projeyi somutlaştıracak kaynağa ihtiyaç duyarız. Özellikle finansal alanda ihtiyaç duyduğumuz kaynak için kapısına gittiğimiz bankalar, işletmeler de bize olumlu dönüş yapmaz çünkü gerçekçi olursak herkesin fikirleri var bunlar ne kadar yaratıcı gelecek vadeden fikirler de olsa bütün finansmanını bir kurumun karşılayarak yatırım yapması kurum ya da kişi için risktir. Hem girişimcinin yeterli kaynağa ulaşması hem de yatırımcının büyük meblağlar ödemeyerek riske girmeden destek sağlayabilmesi için en uygun yöntem “Kitlesel Fonlama” olarak karşımıza çıkıyor.

Nedir kitlesel fonlama (ya da kitle fonlaması)? Kitlesel fonlama, girişimcilerin ihtiyaç duyduğu finansal kaynağa, yüzlerce binlerce farklı kişinin küçük miktarlarla katkı sağlaması ile ulaşması sürecidir. Eğer bir girişimcinin fikrini hayata geçirmek için $10.000’a ihtiyacı varsa büyük bir miktar olduğu için tek bir kaynaktan sağlanamayabilir. $1 ise neredeyse herkesin düşünmeden verebileceği bir miktar öyleyse 10.000 kişiden $1 talep ederek projemize fon sağlamamız çok daha olası. 10 bin kişinin birer dolar vererek projeye destek olması da kitlesel fonlama oluyor.

Büyük kitlelerden bahsettiğimizde ortaya bu insanlara ulaşıp projeyi duyurmak ve yardım talep etmek sorunu ortaya çıkıyor. Küçük bir şehirde ya da gelişmemiş bir ülkedeki bir proje bu yöntemle dahi gereken fona ulaşamayabilir gibi görünse de teknolojinin gelişmesi bu sorunu da büyük oranda çözmüş durumda. Eskiden imece dediğimiz yakın çevreden para toplama yoluyla gerçekleştirilen projeler, günümüzde internetin gelişimiyle dünyanın öte tarafındaki yatırımcılara ulaşarak fon bulmak kolaylaşmış bu da kitlesel fonlama sisteminin gelişimine zemin hazırlamıştır.

Halihazırda internet üzerinden kitle fonlaması yapılabilen birçok site bulunmakta. Bunlardan en bilinen ve büyük hacme sahip olanlarına örnek olarak gofundme, kickstarter, indiegogo sayılabilir. Fonlamanın başlaması için fikir aşamasında projesi olan ya da planı hazır finansal kaynağı bekleyen girişimcinin projesini siteye koyması ve fonlama işleminin sona ereceği tarihi belirlemesi yeterli. Süre sona erene kadar gerekli para toplanabilirse site toplanan paradan kendi ücretini keserek proje sahibine iletiyor, eğer yeterli para toplanamazsa o ana kadar bağış yapanların paraları iade ediliyor. Proje sahibi kişi bu parayı bağış olarak almak zorunda da değil. Proje sahibi yapılan finansal destek karşısında yatırımcıya miktarın toplama oranı kadar hisse ya da sembolik bir hediye de vermeyi tercih edebiliyor.

Siteler genellikle projelerin topladığı fon üzerinden yüzdelik alarak hizmet veriyor. Kimi siteler sadece projenin tamamen fonlanması durumunda ücret alırken kimi siteler proje başarıya ulaşamasa da o zamana kadar toplanan para üzerinden hizmet bedelini alıyor. Siteler genellikle %3-15 aralığında bir ücretle çalışıyor fakat en aygın oran %5.

Henüz emekleme döneminde olmasına rağmen kitle fonlaması (crowdfunding) sisteminin ticaret hacmi 2015 yılında dünya çapında 35 milyar dolara ulaşmış durumda ve 2025 yılında hacmin 100 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye’de de sayıları on civarında olan kitlesel fonlama platformlarının sayılarının artması beklenmekte. Türkiye’deki fonlama platformlarından CrowdFON, Fongogo, FonlaBeni gibi oluşumlar az sayılarına rağmen şimdiden milyonlarla ifade edilen fon hacimlerine ulaştı bile. Sermaye Piyasaları Kurulu kanununda yapılacak değişiklik teklifi ile Türkiye’nin İngiltere ve ABD’den sonra kitlesel fonlama sistemini mevzuatına alacak olan üçüncü ülke olması da sistemin ülkemizde parlak bir geleceğinin olduğunun bir işareti.