Dilution-Anti Dilution Nedir?

Girişimci ve yatırımcıların, girişimin earlystage (erken dönem) veya startup (iş fırsatına başlangıç) döneminde, uzun soluklu müzakerelerde mutabakata varılacak temel noktalar hakkında önemli ipuçları barındıran ve girişim sermayesi fonu tarafından finansman işleminin esaslı koşullarını belirledikleri TermSheet işlemi üzerinde özellikle yatırımcıların önemle dikkat etmesi gereken bir husus Anti Dilution düzenlemesidir.

Peki Anti Dilution nedir? Kavramın Türkçe karşılığı olarak, Anti(Karşı) Dilution(Sulanma) yani “Sulanmaya Karşı Düzenleme” diyebiliriz. Bir hissedarın şirketteki pay oranının çeşitli sebeplerle azalması “Dilution” kavramıyla belirtilir.

 

Dilution başlıca iki sebepten meydana gelir:

 

  • Hisse Satışı
  • Sermaye Arttırımına Katılmama

Kendisinden sonra gelen pay sahiplerinin sermaye artırımları altında ezilen hissedar, yeni yatırım süreçlerinde sermaye artırımına katılamadığından dolayı şirketteki hisse payının beklenmedik şekilde erimesiyle karşılaşır.

 

Bu muhtemel durum karşısında kendisini önceden sağlama almak isteyen bir yatırımcı, yazının başlangıcında belirttiğim TermSheet sözleşmesine “Anti Dilution” maddesini eklemelidir. Böylelikle yeni sermaye artırımlarında, sermaye koymasa da hisse oranında erime meydana gelmeyecek, şirketteki hisse oranı sabit kalacaktır.