İşletmeler Ücret Ödemeksizin Telif Hakkı İhlali Yapmadan Nasıl Müzik Yayını Yapabilirler?

Bir kaç alternatife bakıp bir tane de karar inceleyeceğimiz bu yazı eğer bir işletme sahibiyseniz sizin için önemli.

Öncelikle sizin bir gece kulübü (ücretli ya da ücretsiz giriş olsun farketmez), restaurant, kafe gibi bir işletme olduğunuzu varsayalım. İster müşterilerinizi eğlendirmek, isterse müşterilerinizin yoğun gürültü altında rahatsız olmaması için elbette şarkı açmanız gerekecek. Şunu unutmamalısınız ki “telif haksız bir müzik yoktur.”

İşletmeniz iktisadi bir amaç güttüğü sürece çaldığınız şarkılar için telif hakkı ödemeniz gerekir. Bu telif bedeli de Müzik Yapımcıları Meslek Birliği’ne (MÜYAP) ödenir.

Peki telif hakkı ücretinden bir kaçış yolu daha doğrusu bu durumu meşru bir zemine oturtmanın yolu yok mu? Size elbette var. İşiniz için müzik servislerini kullanın.

Spotify

Spotify’i mutlaka duymuşsunuzur. Herkesin kullandığının aksine Spotify işletmeler için “Spotify Business” adında bir servis sunuyor. Fiyatlandırması işletme büyüklüğünüze göre değişmekle beraber bir iş hesabına sahipseniz bu durumda işletmenizde Spotify tarafından sunulan tüm müzikleri tek tek lisans ödemek yerine serbest bir biçimde kullanabiliyorsunuz. Fiyatlandırmasının da çok fazla absürt olmadığını söyleyelim.

YouTube Kanalları

YouTube’ta “Telifsiz Müzik” ya da “No Copyright Music” anahtar kelimeleriyle basit bir araştırma yaparsanız kullanabileceğiniz yüzlerece telifsiz şarkı bulabilirsiniz.

SoundCloud

SoundCloud ülkemizde YouTube kadar popüler olmasa da aynı YouTube gibi onunda telif haksız müziklerden oluşan çalma listeleri mevcut.

Yukarıda sayılan servisler dışında benzer hizmetler sunan pek çok hizmet sağlayıcı var. İnternet üzerinden yapacağınız bir araştırma bulmanız için yeterli.

Emsal Karar İncelemesi

2015 Yılında Yargıtay 19. Ceza Dairesi emsal sayılabilecek bir karara imza attı. Yargıtay bu konu hakkında şunları dedi:

“Umuma açık işletmelerde müzik eserinin radyodan veya TV’den yayınlanması halinde, bu yayın nedeniyle sadece radyo — TV yayıncısının yayın üzerindeki mali haklarının ihlal edilmesinden söz edilebilir. İznin onlardan alınması gerekir.”

Bu karara göre sizin işletmenizde televizyon veya radyo açık ise yani yayın buradan yapılıyorsa bu durumda eser sahibi değil, yalnızca radyo ve televizyon yayıncısı hak iddia edebilir.

Tabiiki bu durumda da bir telif ödemesi söz konusu oluyor. Diğer bir ifade ile sizin ödemeniz gereken telif MÜYAP’a değilde yayıncı kuruluşa ödeniyor. Ancak bu yayıncı kuruluşun sizin işletmenizden telif hakkı istemesi düşük bir ihtimal. Eser sahibleri bu kararı eleştirse de alternatif olarak aklınızda bulunabilir.

İçeriği Paylaş: