Sosyal Medya Hesabım Çalındı! Ne Yapmalıyım?

Günümüzde sosyal medyanın gelişmesiyle internet ortamında özel hayatın gizliliğinin ihlali artmaktadır. Peki, bu ihlallere karşı ne yapabiliriz?

Hepimiz biliyoruz ki, sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte insanlar sosyal medya üzerinden iletişim kurmakta hatta günlük yaşamlarının uzun bir süresini burada geçirmektedir. 

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesapları ele geçirilmekte ve çalınan hesaplardan bilgiler sızdırılmaktadır. Dolayısıyla Yargıtay, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarının eli geçirilmesinden sonra bu hesaplar üzerinden hesabı çalınan kişi aleyhine video ya da resim paylaşılmasını veya sahte bir başka hesaptan başkasına ait bilgileri sızdırılmasını internet yoluyla özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu olarak belirtmiştir. Ayrıca başka kişilere ait görüntü veya seslerin internet ortamında ifşa edilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun nitelikli halini oluşturacaktır ve ceza  2 – 5 yıl arasında artacaktır. 

Burada dikkat çekilmesi gereken bir husus vardır; ifşaedilen ve sızdırılan bilgilerin kişiler arasında kurulan iletişime ait olmamasıgerekmemektedir. Eğer kişiler arasında ait olan bilgilere dayanıyorsa bu özelhayatın gizliliğinin ihlali suçunu değil haberleşmenin gizliliği suçunu oluşturur. 

Peki en önemli soru şu; birisi sosyal medya hesabımı ele geçirdi ilk olarak ne yapmalıyım ?

İlk olarak kullandığınız sosyal medya platformuna iletişim bölümünden ulaşarak, hesabınızın ele geçirildiğini belirtin. Facebook, Twitter ve Instagram bu konuya oldukça özen göstermekte olup şikayet ettiğiniz hesabı kapatmaktadırlar.

Başkasının ele geçirdiği hesabınızı ilgili sosyal medya platformuna şikayet etmek için kullanabileceğiniz linkler:

Eğer yaptığınız başvuru ilgili platform tarafından reddedilirse bu durumda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) erişimin engellenmesini isteyebilirsiniz. Gerekli olan işlemlere şu adres üzerindenulaşabilirsiniz. 

Başvurunuzun kurum tarafından kabul edilmesinin ardından 24 saat içerisinde özel hayatın gizliliğinin ihlaline gerekçe olarak bildirdiğiniz adresleri (URL) Sulh Ceza Hâkiminin kararına sunmanız gerekmektedir. Kurum tarafından kabul edilen başvurunuzu Sulh Ceza Hakimliğine sunmadığınız takdirde erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkacaktır. Bu nedenle nihai çözüm için önce BTK’ye daha sonra da Sulh Ceza Hakimliğine başvurmanız gerekmektedir.

Burada bahsedilen işlemleri avukatınız aracılığıyla da gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

İçeriği Paylaş: