Girişim Yasallık Testi
Startup Legal Check-up

Startup Legal Check


Tüm girişimcilerimizin hukuksal anlamda bilinçlendirilmesi için Startup Legal Check sayfamızı yayına aldık!
Testi çözün! Girişiminizin hukuksal alt yapısını tespit edin! Sertifikanızı alın,sorular sorun veya profesyonel destek talep edin!

[contact-form-7 id="2261" title="Yasallık Analizi"]

Startup Legal Check

Question 1 of 2.

Girişimin konusu, faaliyeti, ortakları, sunmuş olduğu ürün ve hizmet yasal mı?

Evet
Hayır
Question 2 of 2.

şlklş

kşlşkkşk

1. kllljjkkkkk
2. öşkşlşk

şlklşk

şşlkşşkşlş

Next question 1 of 2

All 2 questions completed!


Share results:

[contact-form-7 id="2261" title="Yasallık Analizi"]

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam
Girişimciler İçin Hukuki Destek
Neden Çok Önemlidir?

Hukuk desteği ile birlikte düşündüğünüz girişimin hukuken mümkün olup olmadığı, başka bir girişime aykırı olup olmadığı ve hukuken yapılması gerekenler araştırılır. Bu sayede en başından itibaren olası bir dava veya uyuşmazlığa yer vermeksizin girişim veya startup yasal zeminde koruma altında olur.

Ne yazık ki çoğu girişimci önceden yapılmış benzer girişimlerin haklarını ihlal ettiğinden marka davalarıyla, haksız rekabet davalarıyla ve tazminat davalarıyla veya hukuken yasak olan ürünleri sattığından cezalarla karşılaşmaktadır.

Girişiminizi fikir aşamasından itibaren fikri ve sınai haklarla koruma altına alabilirsiniz. Özellikle girişimcinin fikrinin bir sınai hak teşkil etmesi veya eser sayılabilecek nitelikte olması hallerinde gerekli başvuruların yapılması gerekir.

Girişimin logosu, içerikleri, yazılımı, web sayfası ve hatta bir buluşu varsa kesinlikle hukuki korumayı önermekteyiz.

Girişimcinin masada kaybetmemesi için en çok önem göstermesi gereken adımlardan birisi sözleşmeler aşamasıdır. Sözleşme taraflar için bu denli önemli konumdayken sözleşmenin tarafların isteklerini tam olarak yansıtması ve mümkün olduğu ölçüde ileride taraflar arasında uyuşmazlığa yer vermeyecek biçimde detaylı şekilde kaleme alınması gerekir.

Girişimciler kiralama işlemlerinde, satış işlemlerinde, üçüncü taraflarla kuracağı ilişkilerde, hissedarlık yapısının tesisinde kısacası her aşamada sözleşmelere ihtiyaç duymaktadır.

Doğru şirket türü genellikle yapılan işin potansiyeline bağlı olarak değişmektedir.  Startuplegalist girişimciye hangi şirket türünü seçerse nelerle karşılaşabileceğini sadelikle anlatır. Bu karar aşamasında incelenmesi gereken diğer detaylar ise seçilen şirket türüne göre hakların, şirketin organlarında yer almanın hukuki ve cezai sorumluluğunun, genel kurulun ve yönetim kurulunun işleyişinin, toplantı ve karar nisaplarının, sorumluluk derecelerinin, en az sermaye tutarının, kısacası seçilecek şirket türüne dair önemli detayların bilinmesidir

Yatırım süreci pek çok evreden oluşmaktadır. Süreç içerisinde özellikle hukuki destek alınması gereken gizlilik sözleşmesi (NDA), term sheet, due diligence ve final sözleşmeler dediğimiz pay alım&satım sözleşmesi ile hissedarlar sözleşmesi ile karşılaşılmaktadır.

Girişiminizin başka bir girişimin haklarını farketmeden dahi olsa ihlal etmesi, faaliyet gösterilmesi yasak alanlarda faaliyet göstermesi, kanunen gerekli yükümlülükleri yerine getirmemesi ve hukuki çalışmalarda bulunmaması durumunda hapis cezalarından idari para cezalarına kadar yüksek meblağlı cezalarla karşılaşılabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse şirket kurmaksızın elektronik sigara alanında internet üzerinden satış yapan birisi vergi mevzuatına aykırılıktan, online satışı yasak ürünü satmaktan, e-ticaret hukuku ve tüketici hukuku mevzuatına aykırılıktan, verileri kişisel veriler hukuku mevzuatına aykırı olarak işlemekten hem yıllarca hapis cezasına hem de 1.000.000 veya diğer aykırılıklarla birlikte bu miktarın üzerinde ceza ile karşılaşma riskine sahiptir.

Ücretsiz Bilgilendirme ve Teklif Formu

  info@startuplegalist.com | 0212 909 55 30

  Girişiminizi Birlikte Yasallaştıralım!

  Yasallık Analizi Sonucundaki Eksikliklerinizi Hukuki Destek Alarak veya Rehberlerimiz ve Bloglarımıza Göz Atarak Azaltabilir Giderebilirsiniz.

  Girişim|Startup Hukuku

  REHBERE GÖZ ATIN

  Hukuka Uyumluluk

  Rehbere Göz Atın.

  Girişimin Korunması

  Rehbere Göz Atın.

  Sözleşmeler Hukuku

  REHBERE GÖZ ATIN

  Şirketler Hukuku

  Rehbere Göz Atın.

  Yatırım Hukuku

  Rehbere Göz Atın.

  E-Ticaret Hukuku

  REHBERE GÖZ ATIN

  Kişisel Veriler Hukuku

  Rehbere Göz Atın.

  Yazılım Hukuku

  Rehbere Göz Atın.